A A A
  • Jerzy Jeszke
    Jerzy Jeszke

Biografia

Jerzy Jeszke urodził się w Bytowie. Z wyróżnieniem ukończył czteroletnie Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Swą niesamowitą karierę aktorską rozpoczął w wieku 17 lat, występując na deskach teatrów muzycznych w Gdyni, Warszawie, Chorzowie czy Wrocławiu.

1987 – 1992 : Jerzy Jeszke zostaje zaangażowany do teatru w Oberhausen, w związku z czym przeprowadza się do Niemiec.

1994: Podczas finałowego castingu organizowanego w Londynie przez Sir Camerona Mackintosha Jerzy Jeszke zostaje zaangażowany najpierw w drugiej obsadzie jako Szef, a następnie w pierwszej obsadzie niemieckiej premiery „Miss Saigon”, wystawianej w Stuttgarcie.  

1996: Jerzy Jeszke gra w pierwszej obsadzie rolę Jean Valjeana podczas niemieckiej premiery „Nędzników” w Teatrze Muzycznym w Duisburgu.

1995: Podczas międzynarodowej gali z okazji 10. rocznicy wystawiania „Nędzników” w londyńskiej Royal Albert Hall, Jerzy Jeszke reprezentuje Niemcy wcielając się w rolę Jean Valjeana.
W tej samej roli aktor występuje podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 1996 r. w ramach imprezy związanej z pokazem 16 najlepszych na świecie interpretacji „Nędzników” na stadionie Wembley.

1997: Jerzy Jeszke wciela się w rolę Jean Valjeana w pierwszej obsadzie produkcji Camerona Mackintosha realizowanej w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Od marca 1998 r. Jeszke gra najpierw gościnnie rolę Upiora w święcącym na całym świecie triumfy musicalu „Upiór w operze”.
Po wygranym castingu na Brodwayu (Nowy York) w styczniu 1999 r. Jeszke otrzymuje tę rolę jako aktor pierwszej obsady, występując na deskach teatru Neue Flora w Hamburgu.

Początek roku 2002: Jerzy Jeszke wciela się gościnnie w rolę Inżyniera w musicalu „Miss Saigon”, wystawianego po raz pierwszy w Polsce na deskach Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.

W październiku 2002 r. Jeszke bierze udział w światowej premierze musicalu „The Castle” w Norymberdze, gdzie wciela się w rolę Króla Duncana.

Od marca 2003: Ponownie można oglądać Jeszkego w pierwszej obsadzie roli Jean Valjeana w nowej inscenizacji „Nędzników” w Teatrze Dessau.

Od grudnia 2003: Jeszke gra w pierwszej obsadzie rolę Chagala w nowej inscenizacji kultowego musicalu „Taniec wampirów” (Produkcja: Stage Holding), reżyserowanego przez Romana Polańskiego w Teatrze Neue Flora w Hamburgu.

2006: Jerzy Jeszke decyduje się na zdobycie nowego artystycznego doświadczenia, pozbawionego komfortu i glamour’u,  którymi cieszą się aktorzy, grający na deskach teatralnych. Jako artysta uliczny występuje na ulicach miast europejskich, organizując pokazy na biednych i bezdomnych.

Początek roku 2007: Swą drogę artystyczną Jeszke zwraca w kierunku Półwyspu Iberyjskiego. Na Majorce wielokrotnie prezentuje swój solowy program na żywo pt. „Broadway Show”.

Od października 2007: Jerzy Jeszke wciela się w rolę Chagala, grając na deskach Theater des Westens w Berlinie (produkcja: Stage Entertainment).

2007: Jednocześnie Jeszke gra gościnnie rolę Jezusa w musicalu „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Musikalische Komödie w Lipsku.

Od grudnia 2008 do stycznia 2010: Jeszke wciela się w rolę Chagala, grając w pierwszej obsadzie w Teatrze Metronom Oberhausen (produkcja: Stage Entertainment). Oprócz tego – podobnie jak w sezonie 2007/2008 – gra rolę Króla w sztuce „Król i ja” w Teatrze Dessau.

Repertuar Jerzego Jeszke rozciąga się od chansonów przez musicale i operę do rocka i popu. W swym dotychczasowym dorobku aktor posiada koncerty w Niemczech, Polsce, Włoszech, Holandii, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Meksyku, Egipcie, Czechach, Rosji, Tunezji, a nawet w Japonii.

Od swego debiutu jako 17-letni aktor do chwili obecnej Jeszke stał na scenie grając w ponad 50 premierach - zarówno w operze, jak i w nowoczesnym musicalu, i występował w 5 językach obcych.  Wcielał się m.in. w rolę Davida w musicalu „Seesaw” Cy Colemana, Judasza w musicalu „Jesus Christ Superstar”  A.I. Webera, Księcia Sou-Chong w sztuce „Kraina uśmiechu” F. Lehara, Caramella w operetce „Noc w Wenecji” R. Straussa, Pinkertona w „Madame Butterfly” G. Pucciniego, Jontka w „Halce” Moniuszki, jak również Hoffmanna w „Opowiadaniach Hoffmanna” autorstwa J. Offenbacha.

Oprócz występów w telewizji i radiu Jerzy Jeszke ma koncie udział w licznych galach, zarówno w kraju, jak i za granicą (Royal Albert Hall, Stadion Wembley w Londynie, Sala Kongresowa w Warszawie, Castel Gandolfo, Rzym, Zamek Bellevue w Berlinie, Fundacja Jose Carrerasa na Majorce). Jeszke występował przed papieżem Janem Pawłem II, Romanem Herzogiem, Michaelem Gorbaczowem, Lechem Wałęsą i senatorem USA Zbigniewem Brzezińskim.

Jerzego Jeszke można usłyszeć także w  niemieckim wydaniu płyty z musicalem „Nędznicy”, w którym wcielał się w rolę Jean Valjeana, jak również słuchając jego własnych płyt: „Who I am?” oraz „Tell my why?”, gdzie śpiewa największe przeboje musicalowe, klasyczne i popowe. W 2009 r. wydana zostanie płyta z kolejnymi interpretacjami utworów Kurta Tucholskiego, w nagraniu której Jeszke także bierze udział.

W roku 2010 planowany jest gościnny występ Jerzego Jeszke w polskiej prapremierze broadwayowskiego musicalu "Spamalot", wystawianego w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

----

Jerzy Jeszke tabellarischer Lebenslauf